BİZDEN HABERLER

ENERJİDE VERİMLİLİK VE TASARRUF

Enerji  hayatımızın bir parçası. Olmazsa olmazı. Hepimizin  enerjiye ihtiyacı var. çalışmak için,üretmek için hatta düşünmek için bile.

Enerji tasarrufu, aynı işi daha az enerji kullanarak yapmaktır. Üretimde, konforumuzda ve iş gücümüzde herhangi bir azalma olmadan enerjiyi verimli kullanmak, israf etmemektir.

Niçin Enerjiyi Verimli Kullanmalıyız?

Dünyamızın enerji kaynakları her geçen gün biraz daha azalıyor. Oysa bizim enerjiye olan ihtiyacımız daha da artıyor. Öte yandan tükettiğimiz enerji, sorun olarak bize geri dönüyor. Şöyle ki dünyamızın bir ev olduğunu düşünelim. Varsayalım ki bu ev sürekli ısıtılıyor. Bu aşırı ısınmayı önlememiz için yapmamız gereken şey bir pencere açmak veya evi daha az ısıtmaktır. Peki ya evde hiç kapı yada pencere yoksa? İşte dünyamızın bu günkü durumu böyle yani sera etkisi.. Kömür ve petrol ürünlerinin yüzyıllardır tüketilmesi sonucunda atmosferde biriken zehirli gazlar her geçen gün artıyor. Bunun sonucunda iklim değişiklikleri oluyor. Çölleşme artıyor. Ve deniz seviyesi yükseliyor. Kısacası dünyamız ısınıyor.

Tek çözüm ise Enerjiyi Verimli ve Tasarruflu kullanmak…

Dünyadaki bütün enerji politikaları aynı temel düşünceye dayanmaktadır.  ‘’Mümkün olan en az enerji ile en yüksek verimi elde etmek’’

Bu prensibin en iyi uygulandığı ülkelerin,   gelişmiş ve sanayileşmiş ülkeler olduğu görülmektedir.  Gelişmişlik arttıkça enerji tasarrufu ve verimli kullanma çabaları da artmaktadır. Bu yöndeki yatırımlar Ar-Ge  çalışmaları desteklenmektedir.

Ülkemiz de 2007 yılında Enerji Verimliliği Kanunu’nun yürürlüğe girmesiyle birlikte enerji verimliliği alanında radikal dönüşümler yaşanmaya başladı.  5627 sayılı Enerji Verimliliği Kanunu uyarınca;   Elektrik İşleri Etüt İdaresi (EİE)  Genel Müdürlüğü koordinasyonunda, Milli Eğitim Bakanlığı,  TÜBİTAK,    Elektrik ve Makine Mühendisleri Odaları ve TOBB işbirliğiyle, birçok çalışmalar yapılıyor. Binalarda ve sanayide enerji yöneticiliği, Bina Enerji Kimlik Belgesi  çalışmaları   bunlardan birkaçı.

Her yıl ocak ayının ikinci haftası, Enerji Verimliliği Haftası olarak kutlanarak çeşitli etkinlikler düzenleniyor.  Peki bu yeterli mi? Etkinlikler hedefe ulaşıyor mu?

Benim fikrim, Tabii ki hayır. Üniversite, Odalar, Belediye, Valilik, Milli eğitim ve sivil toplum örgütleri olarak üzerimize düşen görevi yapmalıyız. Enerjiyi nasıl üreteceğimizden önce nasıl verimli kullanacağımızı ve bu vesileyle dışa bağımlılığımızı azaltacağımızı topluma anlatmamız gerekiyor.

Günümüz de bilgiye ulaşmak artık çok kolay. Yeter ki bilinç olsun.  Aydınlatmada, Isınmada, Sanayide,  Beyaz eşyada, Ulaşımda; tasarruf çözümlerini ve yenilikleri öğrenip uygulamalıyız.

Hayat kalitemizi iyileştiren enerjinin kullanımından vazgeçemeyeceğimize göre; kendi cüzdanımız için, ülkemiz için ve dünyamız için,

ENERJİYİ VERİMLİ KULLANALIM

Süheyla Uzuneser (Elektrik Mühendisi)

Yalova Eser mühendislik Ltd. Şti

Copyright © 2014 Yalova Eser Mühendislik
Her Hakkı Saklıdır.